Mladí z Južného Sudánu

Práve prebieha kurz varenia a opravy motocyklov.

Odborné kurzy pre mladých

Od augusta 2019 pomáhame s výučbou mladých utečencov z Južného Sudánu z utečeneckého tábora Pagirinya v Ugande. Vďaka podpore od SlovakAid sme spolu s Caritas Gulu rozbehli vzdelávacie kurzy, postupne pre 120 mladých, ktorí predčasne ukončili školskú dochádzku, alebo z rôznych dôvodov nemôžu pokračovať v ďalšom vzdelávaní.

Novú šancu im dáva týchto 6 kurzov v týchto odboroch:

murárstvo / stavbárstvo

tesárstvo / stolárstvo

varenie / hotelový manažment

krajčírstvo

kaderníctvo / holičstvo

obrábanie kovov

Intenzívny kurz trvá 4 mesiace a mladí tak získajú výučný list v danom odbore. Úžasné je, že mladí dostanú aj prostriedky či náradie na rozbeh svojho podnikania a práce. Momentálne podporujeme cez 20 mladých chlapcov, ktorí sa vyučia za murárov/stavbárov a cez 20 mladých dievčat, ktoré sa vyučia za kaderníčky. Postupne zapojíme ďalších mladých aj do ostatných dielní. Stolári a krajčírky ukončili svoje kurzy vo februári 2019, kaderníčky a murári v roku 2020, kedy sme im odovzdali aj pracovné nástroje a materiál.

Prvé kroky k vlastnému podnikaniu

Učni sa neučia iba praktické zručnosti ale majú aj hodiny angličtiny, ekonomickej matematiky a manažmentu, aby sa mohli po skončení školy osamostatniť a viesť svoj vlastný biznis. Víkendy sa využívajú na oddych, spoločné aktivity, no hlavne na upratovanie areálu, aby sa mládež naučila uchovať si poriadok a disciplínu.