Aktuality

Čo máme nové?

7 detí z centra Gift of Love sa vrátilo k príbuzným

pridal: charita | dátum: 12. februára 2022 | kategória: Uganda

Ide o najpočetnejší návrat detí do domáceho prostredia po takmer 10 rokoch fungovania centra Gift of Love v Ugande. Slovenská katolícka charita sa v ňom dlhodobo stará o približne 50 detí s HIV. Centrum funguje vďaka darcom zbierky Pôstna krabička.

Celý proces začal v ešte v januári 2021, odkedy sociálni pracovníci Alaru a Julious zintenzívnili návštevy v rodinách. Pravidelne a starostlivo posudzovali situáciu a najmä rozprávali s deťmi a ich rodinnými príslušníkmi. „Všetky deti k nám prišli za účelom zlepšenia ich zdravotného stavu a vytvorenia bezpečných podmienok na rozvoj talentov. Väčšinu roka sú v centre, školské prázdniny však trávia doma s príbuznými. Častokrát to je u strýka či tety, kde zostali po smrti rodičov.“ ozrejmuje dôvody startlivosti o deti s HIV Catherine Riria, vedúca centra Gift of Love.

V kontakte s navrátilcami zostanú sociálni pracovníci aj naďalej počas monitorovacích návštev. „Tešíme sa, že týchto sedem detí bude opäť fungovať v domácom prostredí. Josephine Bakhita, Gloria, Emmanuel a Jackine Charity sa navyše dostali na strednú školu Adjumani Model Secondary school a budú väčšinu roka tráviť na internáte. Ešte predtým sme ich presťahovali k rodinám a vybavili ich všetkým potrebným,“ ozrejmuje Julious Manga, sociálny pracovník centra Gift of Love.

Každé jedno dieťa dostalo štartovací balík s nevyhnutnými vecami na návrat domov. Balík pozostával s nasledujúcich vecí: základná drogéria a kozmetika, kovový box so zámkom na uloženie všetkých nevyhnutných vecí, sieťka proti komárom, posteľné prádlo, rúško na tvár a lieky. Deti, ktoré odchádzajú na strednú školu dostali navyše veci podľa požiadaviek školy: nový matrac, pohár a tanier, bandasku na vodu, potraviny, školské pomôcky, hygienické potreby a oblečenie do školy.

Na uvoľnené miesta je v pláne prijať nové a mladšie deti. Veríme, že čoskoro sa budeme môcť s touto správou s vami, ktorí podporujete prácu Slovenskej katolíckej charity v Afrike.

Zapojte sa do zbierky Pôstna krabička a vytvorte domácke prostredie ďalším deťom.

Chcem podporiť