Výsledky

Pôstna krabička má už 12 rokov. Tu si môžete pozrieť príbehy detí vyobrazených na krabičke, výsledky zbierky aj podporené projekty.

Výsledky zbierky – Vďaka štedrosti našich darcov bol výnos zbierky 196 301 €. Cez portál darujme.sk a ďalších prispievateľov sme získali 77 718 €.

Pôstna krabička 2015

Príbeh dieťaťa – Volám sa Emmanuel a chodím do škôlky v centre Nepoškvrneného srdca Panny Márie v dedinke Unna v Ugande. Vychováva ma teta Florence, pretože mama odišla, nevedno kam, a ocko mi zomrel. Teta má okrem mňa ďalších 5 detí. Je učiteľkou na strednej škole a cez víkend pracuje na poli. Náš život nie je jednoduchý, no ona to zvláda. Občas, keď sa jej príliš motám pod nohy, pošle ma hrať futbal alebo kotúľať pneumatiky. To je naša obľúbená zábava, tu v Ugadne. Keď však budem veľký, chcem byť inžinierom a poskladám si celé auto.

Podporené projekty – Naša práca v ugandskom centre i v remeselných dielňach bola prerušená v súvislosti s opatreniami na zabránenie šíreniu nákazy koronavírusu. V apríli 2020 sme stiahli všetkých slovenských dobrovoľníkov domov. Práca mohla pokračovať vďaka našim ugandským zamestnancom, ktorí neúnavne navštevovali jednotlivé dediny v okolí centra a rozvážali potravinovú pomoc núdznym. Za mesiace, počas ktorých pretrvávali obmedzenia, sociálni pracovníci nakúpili a následne rozviezli na motorkách priamo do rodín tony potravín, najmä kukuricu a fazuľu, ktoré tvoria základ výživnej stravy chudobných. Do balíkov sme pridali aj mydlá a ochranné pomôcky. O pomoc pre seba a svojich kňazov nás požiadal aj miestny biskup – nakoľko pre zavreté kostoly prišli o pravidelný zdroj príjmov. Nakoľko kultúrne centrum v Rwande bolo veľkú časť roka zatvorené, naši zamestnanci boli v kontakte s deťmi a ich rodinami prostredníctvom pravidelných návštev a distribúcie potravinovej pomoci. Každá rodina, ktorej dieťa chodí do našej škôlky, si pravidelne mohla odniesť jedlo pre všetkých svojich členov. Okrem toho sme finančne podporili kňazov pallotínov pri nákupe potravinovej pomoci pre najchudobnejšie rodiny vo všetkých farnostiach v Rwande, kde pôsobia.

Výsledky zbierky – Vďaka štedrosti našich darcov bol výnos zbierky 305 709 €. Cez portál darujme.sk a ďalších prispievateľov sme získali 40 438 €.

Pôstna krabička 2015

Príbeh dieťaťa – Volám sa Mukamisha a veľmi rada spievam. Naozaj všade. Aj keď čakám v rade na kukuričnú kašu. Našim pani učiteľkám to vôbec nevadí. Vravela som ti už, že keď budem veľká, budem predavačkou? Všetkým budem nadšene predávať mandazi, moje najobľúbenejšie pečivo. Áno, chodím aj do škôlky. Je to skvelé. Vieš? Hoci nemám mamu ani ocka, tam sa môžem hrať a učiť sa. A našla som si aj najlepšieho kamaráta. Volá sa Arkadi. V škôlke mi to ide, už sa viem aj sama podpísať.

Podporené projekty – Vaše dary nám umožnili popri bežnej prevádzke centra postaviť jedáleň a tretiu triedu v škôlke, ako aj ďalšiu infraštruktúru pre centrum: nové toalety, stojany na pranie, stretávaciu miestnosť a ubytovanie pre dobrovoľníkov a návštevníkov. V našej krajčírskej a stolárskej dielni sa vyučilo takmer 30 mladých šikovných ľudí. V spolupráci so SlovakAid a s miestnou pobočkou Charity sme rozbehli nový vzdelávací projekt pre utečencov z Južného Sudánu, ktorí tak môžu získať certifikáty zo stolárskych, krajčírskych, kuchárskych, kaderníckych, kovoobrábačských a murárskych kurzov.

Výsledky zbierky – Vďaka štedrosti darcov sme z verejnej zbierky Pôstna krabička pre Afriku 2018 mohli využiť až 267 000 eur.

Pôstna krabička 2015

Príbeh dieťaťa – Volám sa Gladys a mám 7 rokov. Mamička zomrela a tak mňa a dve sestry vychováva otec. Je roľníkom. Pestuje kukuricu, zemiaky a kasávu. Zároveň vypomáha miestnemu kňazovi ako katechét. V lete niekto podpálil náš dom. Našťastie sa nám pred požiarom podarilo utiecť. Museli sme sa ale presťahovať. Chodím do školy Adjumani Central. Som druháčka. Škola ma veľmi baví a rada sa učím nové veci. Môj obľúbený predmet je matematika. Vo voľnom čase rada umývam riad, pomáham v domácnosti a hrám sa s deťmi. Moje najlepšie kamarátky sú Dole a Hadzala. Keď raz vyrastiem, chcela by som byť pilotka.

Podporené projekty – V Rwande aj v Ugande sme postavili nové budovy materskej školy. Už tento rok medzi chudobné deti pribudne spolu 150 nových kamarátov z okolia. Pre rastúci počet dobrovoľníkov sme postavili nové priestory v Ugande. Podporili sme naše obľúbenú stolársku a krajčírsku dielňu v Ugande, v ktorých sa mohli doteraz priučiť remeslu takmer dve desiatky mladých. Niektorí už v rukách držia aj výučný list.

Výsledky zbierky – Vďaka štedrosti darcov sme v rámci verejnej zbierky Pôstna krabička pre Afriku 2017 vyzbierali 256 000 eur.

Pôstna krabička 2015

Príbeh dieťaťa – Volám sa Manihiro a mám 5 rokov. Som Pygmej. Nie je to ľahké, iné kmene v Rwande nás považjú za menejcenných. Ptec nás opustil, no okrem mamy sa o mňa a troch súrodencov stará ešte babička. Niekedy sa babičke podarí zohnať prácu a vtedy za 80 centovna deň obrába pôdu iným ľuďom. Práce je však málo a my tak zvyčajne jedávame len štyrikrát do týždňa. Minulý rok som začal navštevovať detské centrum Slovenskej katolíckej charity v Kibeho. Cesta pešo mi trvá hodinu, no vždy tam dostane výživné jedlo, občas nové oblečenie a naučím sa mnoho dôležitých vecí. Všetko potom hrdo ukazujem deťom v našej dedine. Hoci sú v centre aj deti z iných kmeňov, všetci sme kamaráti.

Podporené projekty – Výťažok zbierky sme použili na chod existujúcich škôlok na našich projektoch v Rwande a Ugande, vyslanie slovenských dobrovoľníkov, ktorí sú veľmi dôležití pre fungovanie oboch projektov. Ďalej to bola stavba novej škôlky v Rwande, poskytnutie ubytovania, stravy, oblečenia a odbornej zdravotnej a psychologickej pomoci pre HIV pozitívne deti v našom ugandskom centre.

Výsledky zbierky – Vďaka štedrosti darcov sme z verejnej zbierky Pôstna krabička pre Afriku 2016 mohli využiť viac ako 190 000 eur.

Pôstna krabička 2015

Príbeh dieťaťa – Volám sa Patience a mám 5 rokov. Moja rodina utiekla z Južného Sudánu kvôli občianskej vojne. Nový domov sme našli u príbuznych v susednej Ugande. Náš otec zomrel po ťažkej chorobe a následne nás opustila aj mama. Do starostlivosti si nás zobrala naša teta Angelina, ktorá sa teraz s pomocou svojho brata stará spolu o 16 detí. Jej brat si privyrába opravou elektroniky a Angeline nosením vody na stavbách. Minulý rok som úspešne ukončila škôlku a vďaka Slovenskej katolíckej charite budem študovať na základnej škole. Napriek ťažkej situácií doma som dostala na vysvedčení nasledovnú pochvalu: veľmi usilovné dievča.

Podporené projekty – V tomto roku sa nám podarilo postaviť novú budovu škôlky, ktorá nahradila doterajšiu stavbu z bambusových stebiel. Nová budova poskytne zázemie pre deti z centra ako aj blízkeho okolia a umožní výučbu aj v období dažďov. V priestore centra tiež pribudli nové odborné učebne, v ktorých budú môcť deti z centra, ako aj zo širšieho okolia získať svoje prvé pracovné zručnosti. Veríme, že v budúcnosti aj vďaka nim získajú ľahšie uplatnenie ako šikovní stolári, murári, či krajčírky.

Výsledky zbierky – V roku 2015 sa počas Pôstnej krabičky pre Afriku vyzbieralo takmer 140 000 eur, z ktorých SKCH financovala projekty v Rwande a Ugande.

Pôstna krabička 2015

Príbeh dieťaťa – Volám sa Fiston a mám 11 rokov. Už od detstva žijem len so starými rodičmi a bratom Kristiánom, pretože naša mama nás opustila. Chodím do tretieho ročníka na miestnej škole, no radšej ako učenie mám hry s kamarátmi. Narodil som sa s vírusom HIV, preto mám slabú imunitu a bývam chorý častejšie. Moji starí rodičia, ani väčšina ľudí v našej krajine si nemôžu dovoliť zdravotné poistenie. Preto k lekárovi nemôžeme ísť vždy, keď to niekto potrebuje. Máme šťastie, že nám pomáhajú v zdravotnom stredisku sestier Pallotíniek v Kibeho. Vďaka ich starostlivosti sa môj stav HIV nezhoršuje.

Podporené projekty – Centrum Nepoškvrneného Srdca Panny Márie poskytuje už od roku 2013 zdravotnú a sociálnu starostlivosť takmer 40 deťom, ktoré stratili jedného alebo obidvoch rodičov kvôli chorobe AIDS. Tento projekt je financovaný výlučne z prostriedkov slovenských darcov, ktorí prispeli v zbierke „Pôstna krabička pre Afriku“. Vďaka týmto dobrodincom majú deti strechu nad hlavou a pravidelnú stravu, môžu chodiť do školy a žiť v bezpečnom prostredí. Najdôležitejšie je, že sa deťom poskytuje zdravotná starostlivosť, psychologické poradenstvo a lieky, ktoré im pomáhajú viesť normálny život. Charitné centrum okrem toho prevádzkuje aj materskú školu, ktorú navštevuje takmer 70 detí z okolia a finančne podporuje vzdelávanie ďalších vyše 250 detí na 17 základných a stredných školách.

Podrobné výsledky verejných zbierok a ich vyúčtovanie nájdete v sekcií Verejné zbierky