Aktuality

Čo máme nové?

Clara naučila šiť už vyše 100 žien z Ugandy. Vďaka vám môžu na krajčírsky kurz prísť ďalšie

pridal: charita | dátum: 22. marca 2024 | kategória: Uganda

Slobodné matky, mladé ženy a teenegerky, ktoré nedokončili základnú či strednú školu nachádzajú v Dielni sv. Jozefa na severe Ugandy praktické uplatnenie. Clara, vedúca krajčírskej dielne, ich totiž spolu s jej kolegyňou učí šiť na šliapacích šijacích strojoch, aby si dokázali zarobiť na živobytie. O úspešnom napĺňaní jej poslania svedčí vyše stovka absolventiek.

„Začala som tu pracovať v roku 2017. Stále sa učím, zlepšujem sa a som šťastná, že mám prácu, kde využívam svoje skúsenosti,“ zhodnocuje svoje pôsobenie v krajčírskej dielni Clara Iceanyia. Hoci pracuje v dielni od jej otvorenia, motivácia jej nechýba. „Páči sa mi, že učím mladé ženy, ktoré tak dokážu prekonať náročnú situáciu, v ktorej sa ocitli. Aj ja môžem vďaka tejto práci zaplatiť deťom školské poplatky a lieky, keď sú choré,“ opisuje svoju motiváciu dlhoročná vedúca krajčírskej dielne.

📸Medzi absolventky krajčírskeho kurzu patrí aj Grace Annet, tvár kampane Pôstna krabička na rok 2024

Väčšina jej študentiek pochádza z okolia mesta Adjumani, no niektoré sa kvôli remeslu a vzdelaniu boli ochotné presťahovať. Výhodou vzdelávania v Dielni sv. Jozefa je totiž fakt, že po vyučení získajú krajčírky vďaka darcom Slovenskej katolíckej charity a ich darom do zbierky Pôstna krabička vlastný šijací stroj, látky, ihly a nite na rozbeh drobného podnikania. Situácia slobodných mamičiek na ugandskom vidieku je častokrát veľmi náročná a takýto ústretový krok im výrazne zvyšuje šancu uspieť.

„Na každej monitorovacej ceste v Ugande, zažívame, že sa tieto budúce krajčírky chcú učiť. Nie všetkým sa ročný kurz podarí dokončiť, no túžba po uplatnení sa a potreba zabezpečiť deťom vzdelanie, ktoré je v Ugande spoplatnené, je veľkou motiváciou,“ dodáva Martin Vittek, projektový manažér SKCH, zodpovedný za spoluprácu s Centrom Gift of Love, ktoré dielne spravuje. Potvrdzuje to aj Clara, ktorá učí šiť slobodné mamičky a budúce krajčírky, aby sa dokázali uživiť prácou svojich rúk. V marci zbierala Clara spolu s jej pomocníčkou ďalšie prihlášky na krajčírsky kurz a záujem bol opäť veľký. Mladé ženy naučí šiť na šlapacom stroji na profesionálnej úrovni za 1 rok. Najčastejšie šijú z látky, ktorá sa volá kitenge, šaty, tričká, kuchynské zástery či krátke nohavice.

💜Za dar 100 € získa budúca krajčírka dostatok látky kitenge, šijací stroj, ihly a nite na rozbeh podnikania. Darujte jej novú šancu cez zbierku Pôstna krabička: https://charita.darujme.sk/postnakrabicka/