Aktuality

Čo máme nové?

Dielňa sv. Jozefa: Godfrey sa stal tesárom

pridal: charita | dátum: 3. marca 2021 | kategória: Uganda

Narodil sa ako siedme dieťa do chudobnej roľníckej rodiny na severe Ugandy. Dotiahol to najďalej do siedmej triedy a keď po otcovej smrti musel pomáhať mame s prácou na poli odišiel zo školy. Godfreyho sme sa spýtali ako by on sám opísal pomoc a šancu, ktorú mu dala štedrosť darcov Pôstnej krabičky.

Svoje rozprávanie začína týmito slovami: „Celým menom sa volám Godfrey Drichile. Pochádzam z dedinky Loa, ktorá je vzdialená 15 kilometrov od Centra Gift of Love. Je nás sedem súrodencov a ja som najmladší. Keď som mal 9 rokov, zomrel nám otec. Moja zdravotne znevýhodnená mama tak mala pred sebou množstvo ťažkostí a práce, aby nás uživila.“ Rodín, ktoré nie sú kompletné a chýba v nich jeden rodič, najčastejšie otec, je na okolí viac než dosť. Hľadali sme preto možnosť ako týmto mladým pomôcť.

Stavili sme na remeslo

Godrey pokračuje: „Mama z toho mála nedokázala utiahnuť moje štúdium. Kvôli tejto bezútešnej situácií som ako siedmak odišiel zo školy. Všetko sa zmenilo, keď som sa dopočul o St. Joseph vocational institute – Dielni sv. Jozefa. Vzali ma a úspešne som dokončil kurz stolárstva a tesárstva.“ Vyučil sa spolu ďalšími 15 študentami pod dohľadom majstra Christophera. K svojim učňom má skutočne otcovský prístup. Pre chlapcov, ktorý častokrát nemajú biologického otca je veľmi dôležite mať takýto vzor svedomitého a pracovitého muža. Presne takým bol aj svätý Jozef, ktorého si počas tohoto roka vďaka výzve pápeža Františka pripomína celá cirkev.

Stavia strechy po celej Ugande

„Dnes pracujem pre Agwero Company Limited. Spolu s kolegami robíme momentálne krovy na strechy v Koboko, čo je blízko hraníc s Kongom. Zarobím aj 500 000 ugandských šilingov mesačne. Cítim sa poctený, že môžem pevne stáť na vlastných nohách a podporovať svoju postihnutú matku, bratov a sestry.“

Pred 2 rokmi by si nikto netrúfol tvrdiť, že z Godfreyho bude mladý muž, ktorý sa svedomito stará o svoju rodinu a blízkych. Mal to šťastie, že v jeho okolí sú ľudia, ktorí mu túto šancu dali a niekde v diaľke darcovia, ktorí mu na to prispeli. „Som vďačný celému kolektívu v St. Joseph vocational instite, darcom a dobrodincom Slovenskej katolíckej charity. Boli ste svetlom a prvkom zmeny v mojom živote a životoch mnohých zraniteľných mladých v našej komunite. Modlím sa k všemohúcemu Bohu, aby celej organizácii a jej zamestnancom udelil hojné požehnanie a dlhý život, aby ďalej pozdvihovali život chudobných.“

Podporte mladých ľudí v ich snahe získať prácu a budúcnosť cez zbierku Pôstna krabička. Už za 100 € vyštuduje ďalší učeň.