Aktuality

Čo máme nové?

Sestra Bibian ponúka ženám zo slumov objavenie vlastnej dôstojnosti

pridal: charita | dátum: 5. marca 2024 | kategória: Uganda

Sestry Dobrého Pastiera majú ako svoju hlavnú službu podporu žien a dievčat na okraji spoločnosti. V Kampale, hlavnom meste Ugandy, slúžia tým ozaj najchudobnejším, ženám, ktoré žijú v chatrčiach v tzv. slumoch, štvrtiach biedy. Ich miestna predstavená, sestra Bibian Thuguci sa preto každý týždeň a za každého počasia vydáva za nimi a usiluje sa im ponúknuť alternatívu – aby sa nemuseli živiť žobraním a prostitúciou.

„Keď mám možnosť ísť do Ugandy, okrem času s deťmi v našom centre sa veľmi sa teším na návštevu Sestier Dobrého Pastiera v Kampale. Ich predstavenú, sestru Bibian Thuguci poznám ešte z čias, keď som pôsobila v Keni. Vždy som pri nej cítila, že sa zaujíma o mňa osobne, nešlo jej len o spoločnú prácu, tok financií, výsledky. Podobne sa v jej blízkosti cítia aj ostatní,“ hovorí Daniela Petrášová, projektová manažérka SKCH, zodpodná za partnerstvo so Sestrami Dobrého Pastiera.

Od minulého roka sestry a ich nenahraditeľnú službu podporujeme spoločne z darov Pôstnej krabičky. Táto práca je beh na dlhú trať a môže ju robiť len ten, kto vie byť trpezlivý.  Môže trvať týždne návštev, kým žena uverí, že zmena je možná a rozhodne sa pridať k niektorej skupín, kde dostane tréning v rozličných zručnostiach i podporu ostatných žien. Dôležitá je spoločná modlitba a často nechýbajú očistné slzy.

Podpora Charity smeruje k podpore žien pri podnikaní – na začiatku stačí tak málo ako je 15 Eur na začatie podnikania. Ženy za to nakúpia ovocie alebo sladkosti, ktoré s malým ziskom predajú popri ceste a večer tak s dobrým pocitom pripravia svojim deťom večeru. Neustále sprevádzanie sestier je kľúčové – každý deň je potrebné časť peňazí odložiť a odolať pokušeniu minúť viac, ako je dobré. Podpora sestier trvá minimálne tri roky, počas ktorých sa drobné úspechy striedajú s pádmi –  dôležité je vedomie, že nie sú samé a je možné sa postarať o deti dôstojnejším spôsobom.

„Slovami Vám nevieme dostatočne poďakovať ale denne sa za Vás modlíme ako aj za každého Vášho darcu, prosiac, aby bol Boh ku Vám veľkodušný a deň za dňom žehnal vaše úsilie slúžiť Ježišovi v týchto zraniteľných ľuďoch na okraji“, napísala nám všetkým sestra Bibian.

Darom do Pôstnej krabičky vytvoríte ženám zo slumov príležitosť vydať sa na cestu za dôstojným spôsobom obživy. Darujte im novú šancu na https://charita.darujme.sk/postnakrabicka/