Spolu pre Etiópiu

Na severe Etiópie boli v dôsledku vnútorného ozbrojeného konfliktu tisíce ľudí nútení utiecť zo svojich vidieckych domovov a hľadajú útočisko vo veľkých mestách. Konflikt začal v novembri minulého roka a pre mnohé médiá už prestal byť zaujímavý. Nám však státisíce ľudí, ktorí utiekli, aby si zachránili holý život, nie sú ľahostajní.

Z rezervy našej zbierky Pôstna krabička sme sa rozhodli prispieť sumou 10 000 Eur rehoľným sestrám zo Spoločnosti dcér kresťanskej lásky sv. Vincenta de Paul, ktoré pôsobia v Mekelle, hlavnom meste regiónu.

Náš príspevok im umožní stáť pri ľuďoch postihnutých nečakanou vojnou a pomôcť im v ich základných potrebách, najmä jedlom, vodou, zabezpečením základných liekov, hygienickými balíčkami, prikrývkami. Etiópska katolícka cirkev, hoci je v krajine vo výraznej menšine (väčšina obyvateľov sa hlási k Etiópskej pravoslávnej cirkvi) stojí pri ľuďoch v núdzi a bez rozdielu vierovyznania sa usiluje pomáhať tým, ktorí to potrebujú. 

Do pomoci sa výraznou mierou zapája aj Etiópska charita, ktorá pomoc koordinuje na rozličných miestach v spolupráci s miestnymi biskupmi. Situácia v oblastiach postihnutých vojnou je stále náročná. Viacero častí je v tme, bez elektriny, fungujúcej verejnej dopravy, školy sú zavreté. Bojujúce armády nechávajú za sebou vyrabované domy aj verejné budovy ako sú nemocnice či školy. Kvôli nedostatku potravín ich ceny výrazne stúpli a hoci sa po príchode medzinárodnej humanitárnej pomoci zastabilizovali, ich cena zostáva vysoká. Na viacerých miestach sú potraviny kvôli obmedzenej doprave nedostupné.

Na tlak medzinárodných organizácií bol otvorený humanitárny koridor, cez ktorý môže prichádzať pomoc z iných častí krajiny. Táto pomoc je veľmi potrebná. Už takmer pol milióna ľudí sa stalo vysídlencami vo vlastnej krajine. Desaťtisíce ušli do susedného Sudánu – krajiny, ktorá má sama za sebou obdobie dlhotrvajúcich konfliktov. 

Slovenská katolícka charita je súčasťou iniciatívy Spolu pre Etiópiu. Prácu sestier podporí v spolupráci s eRkom – Dobrou novinou, ktorá s rehoľou dlhodobo spolupracuje.

Pridajte sa k pomoci chudobným v Afrike príspevkom do zbierky Pôstna krabička