Aktuality

Čo máme nové?

Záplavy v Ugande: Ste prví, kto nám prišiel pomôcť

pridal: charita | dátum: 8. decembra 2020 | kategória: Uganda

Nemajú veľa a aj o to prišli. Ľudia, ktorí žijú v roztrúsených dedinkách v okolí Adjumani, zostali zo dňa na deň bez prístrešia, dobytku, potravín. Dôvod je prostý – obdobie dažďov, veľa vody a následné záplavy. Pôsobíme v regióne, tak sme sa pustili do akcie pomoci 150 rodinám. Dobre, že sme prišli.

Cieľ projektu: Materiálna a potravinová pomoc rodinám, ktorým záplavy zničili domov
Počet príjemcov pomoci: 150 najviac postihnutých rodín
Pomoc sumou: 6 647,31 €
Dátum: november 2020

Voda siahala až po strechy

Tukuly, typické ugandské hlinené domčeky, nevydržali nápor vody a na mnohých popraskali steny alebo sa celé zrútili. Evakuácia na loďkách bola nevyhnutná. Voda miestami siahala až po strechy domov. Charita vyslala svojich pracovníkov na pomoc. Bol medzi nimi aj Julious Manga: „Navštívili sme 4 oblasti: Arinyapi, Pachara, Ofua and Ukusijoni. Miestne rodiny stratili veľa. Prišli o domy, dobytok, potraviny a niektorí aj o svojich blízkych. Kvôli povodniam sa v okolí zvyšuje výskyt malárie a ďalších chorôb, ktoré sa prenášajú vďaka vode a komárom. Úrady očakávajú veľký hlad pre zničenú úrodu.“

Obdobie dažďov má v Ugande dva 3 mesačné cykly. Marec až máj, september až november. Kvôli klimatickým zmenám však neplatia tak striktne ako voľakedy. Potvrdzuje to aj otec jednej z podporených rodín: „Tento rok husto pršalo aj v júni. Zaplavilo nám dom, prišli sme o kozu, ovečku a našom malom poli nezostala žiadna úroda. Ste prvá organizácia, ktorá nám prišla pomôcť.“ Na fotkách môžete vidieť zničené oblasti počas novembra tohoto roku.

Podpora Slovákov pre 150 rodín

Po monitorovacej návšteve sme sa rozhodli poskytnúť pomoc 150 najviac postihnutým rodinám. Na korbu auta naložili cenný náklad a vrátili sa do zaplavených dedín. Všetko býva vopred dohodnuté a bežne sa po akcií aj tancuje. Do každej rodiny putovala materiálna a potravinová pomoc:

deka

sieťka proti komárom

koberec

20 kg kukurice

5 kg fazule

2 kg soli

2 litre oleja

Celú akciu si odmakali naši sociálny pracovníci z centra Gift of Love na čele s Juliousom: „Okrem potravín sme 150 najohrozenejším rodinám priniesli prikrývky, koberce, sieťky proti komárom a mydlá. Všetci obdarení sú veľmi vďační Slovenskej katolíckej charite a jej podporovateľom za pomoc a podporu. Na diaľku vám žehnajú a modlia sa, aby vám všemohúci Boh odplatil vašu štedrost.“

Tieto rodiny nie sú jediné, do ktorých sa cez naše ruky dostala podpora Slovákov. V reakcií na pandémiu koronavírusu sme uskutočnili viacero menších projektov, ktoré nájdete v sekcií Aktuality.

V chvíľach, kedy strácame pevnú pôdu pod nohami, sa zíde každá podpora. Veríme, že solidarita s biednymi má miesto vo vašom srdci aj naďalej. Zvážte, prosíme, opätovnú podporu chudobných cez celoročnú zbierku Pôstna krabička.