Aktuality

Čo máme nové?

Betty sa naučila šiť v charitnej dielni v Ugande

pridal: charita | dátum: 5. apríla 2022 | kategória: Pôstna krabička

Betty Uzadio patrila od začiatku medzi tie šikovnejšie študnetky. V dielni, ktorú postavila Slovenská katolícka charita z darov zbierky Pôstna krabička sa naučila šiť sukne, šaty, nohavice a školské uniformy. Ročný krajčírsky kurz absolvovala pred rokom, hoci ho pandémia na chvíľu prerušila. Dnes zo svojho príjmu pomáha. Jej príbeh nájdete aj vo filme Príbehy z krabičky.

„Nemala som vtedy stálu prácu a hľadala, čo budem v živote robiť. Tak som sa prihlásila na krajčírsky kurz a vybrali ma. Naučila som sa šiť celkom rýchlo,“ opisuje Betty svoje začiatky a motiváciu k učeniu. Spolu so spolužiačkami sa vyučili pod vedením krajčírky Clary. Na šlapacích strojoch, ktoré sa v Ugande hojne používajú sa ich naraz učilo skoro 30. Úspešne ho v minulom roku dokončilo 21 žien, z okolia mesta Adjumani, kde Charita dlhodobo pôsobí.

Po absolvovaní kurzu získala vlastný šijací stroj

Absolventkám odovzdali miestni zamestnanci štartovací balíček, aby získali väčšiu šancu na úspech v porovnaní s konkurenciou. „Začiatky mi veľmi uľahčila pomoc Charity. Dostala som šijací stroj, látku kitenge a nite. Niečo som ušila, predala a mohla sa ďalej zlepšovať a pokračovať v tom čo ma baví,“ spomína Betty na jej prvé oblečenie ušité pre zákazníka. Mesačne si zatiaľ zarobí 100 000 ugandských šilingov, čo je okolo 25 eur. Z tohto mála žije a podporuje štúdium svojich príbuzných. Nemá totiž manžela a deti, ale rodinu a vzťahy, ktoré má, si cení.

Šetriaca skupina pre krajčírky

Betty šije všetko oblečenie z kitenge, látky s farebnými a pestrými vzormi typickými pre Ugandu, Rwandu, Keňu, Sudán či Kongo. Našla si aj stále klientky, ktoré mali viac požiadaviek, ako bola schopná zvládnuť. Zdôverila sa s tým sociálnym pracovníkom Charity, ktorí ju boli navštíviť. Pozvali ju do šetriacej skupiny, v ktorej začínalo 5 šikovných krajčírok. Spolu si tak nakupujú látku, šetria a požičiavajú na svoje potreby. Mali k tomu aj adekvátne školenia. Začali tiež šiť tašky, kuchynské zástery a podložky pod hrniec, pre darcov zo Slovenska, ktorí si ich môžu za dobrovoľný príspevok odniesť z prednáškok v kostoloch o práci Charity v Afrike.

„Ďakujem vám veľmi pekne za podporu. Dopriala by som túto možnosť aj ďalším mladým ženám,“ odkazuje Betty darcom Pôstnej krabičky. Už za 100 € absolvuje krajčírsky kurz ďalšia mladá žena. Podporte ju teraz cez Pôstnu krabičku.

Chcem prispieť