Aktuality

Čo máme nové?

Betty sa naučila šiť v charitnej dielni v Ugande

pridal: charita | dátum: 5. apríla 2022 | kategória: Pôstna krabička

Betty Uzadio patrila od začiatku medzi tie šikovnejšie študnetky. V dielni, ktorú postavila Slovenská katolícka charita z darov zbierky Pôstna krabička sa naučila šiť sukne, šaty, nohavice a školské uniformy. Ročný krajčírsky kurz absolvovala pred rokom, hoci ho pandémia na chvíľu prerušila. Dnes zo svojho príjmu pomáha celej rodine. Jej príbeh nájdete aj vo filme Príbehy z krabičky.

„Nemala som vtedy stálu prácu a hľadala, čo budem v živote robiť. Tak som sa prihlásila na krajčírsky kurz a vybrali ma. Naučila som sa šiť celkom rýchlo,“ opisuje Betty svoje začiatky a motiváciu k učeniu. Spolu so spolužiačkami sa vyučili pod vedením krajčírky Clary. Na šlapacích strojoch, ktoré sa v Ugande hojne používajú sa ich naraz učilo cez skoro 30. Úspešne ho v minulom roku dokončilo 21 žien, z okolia mesta Adjumani, kde SKCH dlhodobo pôsobí.

Po absolvovaní kurzu získala vlastný šijací stroj

Absolventkám odovzdali miestni zamestnanci štartovací balíček, aby získali väčšiu šancu na úspech v porovnaní s konkurenciou. „Začiatky mi veľmi uľahčila pomoc Charity. Dostala som šijací stroj, látku kitenge a nite. Niečo som ušila, predala a mohla ďalej zlepčovať a v tom pokračovať, v tom čo ma baví“ spomína Betty na jej prvé oblečenie ušité pre zákazníka. Mesačne si zatiaľ zarobí 100 000 ugandských šilingov, čo je okolo 25 eur. Z tohto mála žije a podporuje štúdium svojich príbuzných. Nemá totiž manžela a deti, ale rodinu a vzťahy, ktoré má, si cení.

Šetriaca skupina pre krajčírky

Betty šije všetko oblečenie z kitenge, látky s farebnými a pestrými vzormi typickými pre Ugandu, Rwandu, Keňu, Sudán či Kongo. Našla si aj stále klientky, ktoré mali viac požiadaviek, ako bola schopná zvládnuť. Sociálnym pracovníkom Charity, ktorí ju boli navštíviť sa s tým zdôverila. Tí ju pozvali do šetriacej skupiny, v ktorej začínalo 5 šikovných krajčírok. Spolu si tak nakupujú látku, šetria a požičiavajú na svoje potreby. Mali k tomu aj adekvátne školenia. Začali tiež šiť tašky, kuchynské zástery a podložky pod hrniec, pre darcov zo Slovenska, ktorí si ich môžu za dobrovoľný príspevok odniesť z prednáškok o Pôstnej krabičke a práci SKCH v Afrike.

„Ďakujem vám veľmi pekne za podporu. Dopriala by som túto možnosť aj ďalším mladým ženám,“ odkazuje Betty darcom Pôstnej krabičky. Už za 100 € absolvuje krajčírsky kurz ďalšia mladá žena. Podporte ju teraz cez Pôstnu krabičku.

Chcem prispieť