Aktuality

Čo máme nové?

Charita natočila film s príbehmi pomoci v Afrike. Premiéra bude v piatok 8. apríla na TV Lux.

pridal: charita | dátum: 1. apríla 2022 | kategória: Pôstna krabička

Už tento piatok 8. apríla o 17:25 si môžete na TV Lux pozrieť film Príbehy z krabičky. Svoje životné príbehy v ňom rozprávajú deti a dospelí z Ugandy, ktorým zbierka Pôstna krabička zmenila život.

Hlavnou postavou dokumentárneho filmu je stredoškoláčka Anna Bena Alum, ktorá po maminej smrti našla nový domov v charitnom centre Gift of Love pre deti s HIV na severe Ugandy. Sama je dôkazom, že s ochorením HIV je možné žiť plnohodnotný život. Už ako 9-ročná sa dokázala vyrovnať s neznalosťou miestneho jazyka a dnes v škole dosahuje výborné výsledky. V budúcnosti sa chce stať lekárkou.

Slovenská katolícka charita (SKCH) postavila centrum Gift of Love v roku 2012 a prevádzkuje ho výlučne z darov zbierky Pôstna krabička. Práve Anna je tento rok tvárou Pôstnej krabičky, ktorú si v papierovej podobe môžete objednať, vložiť do nej svoj dar a po skončení pôstu ho poslať na zbierkový účet.

Film SKCH natočila v spolupráci s režisérom a kameramanom v jednej osobe Ľubom Polákom a dramaturgom Marekom Poláčkom. Ich skúsenosti s citlivým stvárnením dokumentov potvrdzujú zábery, ktoré pôsobia bezprostredne a s ľahkosťou zachytávajú autentické výpovede núdznych z Ugandy. Okrem Anny vo filme vystupujú ďalšie 3 deti, ktoré boli v minulosti na Pôstnej krabičke, zamestnanci centra a zároveň manželia Night s Charlesom, krajčírka Betty, mamička z farmárskej skupiny Dominica, majster tesárskej dielne Christopher a ďalší ľudia, ktorým SKCH pomohla.

Na predpremiére pre dobrovoľníkov, ktorí pôsobili v charitných centrách v Afrike a priateľov Pôstnej krabičky film zožal prvý potlesk a pozitívne ohlasy. V priestoroch Martinea pri Katedrále sv. Martina v Bratislave ho mala možnosť vidieť aj darkyňa charitného projektu Adopcia na diaľku®, ktorá Annu pravidelne podporuje. SKCH sprístupní film pre všetkých darcov, ktorí odoberajú newsletter Pôstnej krabičky hneď 8. apríla po premiére na TV Lux. Tím Pôstnej krabičky verí, že sa film bude páčiť všetkým divákom a priblíži im tak ľudí, ktorým svojou solidaritou pomáhajú.

Ak by ste chceli zorganizovať premietanie filmu vo vašej farnosti, spoločenstve alebo komunite, kontaktujte tím Pôstnej krabičky na postnakrabicka@charita.sk.

Chcem zorganizovať premietanie