Aktuality

Čo máme nové?

Charita pozýva k zmysluplnému pôstu kampaňou Pôstna krabička

pridal: Ján Košta | dátum: 16. februára 2024 | kategória: Pôstna krabička

Slovenská katolícka charita(SKCH) pozýva k solidarite s núdznymi v Afrike cez kampaň Pôstna krabička už po 13. krát. Papierové krabičky, do ktorých môžu Slováci vložiť svoj dar rozposlala SKCH do vyše 1200 katolíckych kostolov. Objednať sa dá aj online.

Mamička z krabičky

Príbeh pomoci, ktorý tento rok zdobí Pôstnu krabičku, berie darcov do africkej Ugandy. Je o 25-ročnej slobodnej mamičke Grace Annet, ktorá bola bez práce a nedokázala sa postarať o svoje 2 deti. Vďaka adresnej podpore darcov zo Slovenska dostala životnú šancu, naučila sa šiť a získala vlastný šijací stroj. „Syn Brian vďaka tomu čo zarobím už chodí do škôlky a dcérka Mandzora sa nevie dočkať, kedy nastúpi aj ona. Som vám za všetko veľmi vďačná. Tým, že sa živím prácou svojich rúk ste mi splnili sen,“ ďakuje Grace, ktorá najradšej šije kuchynské zástery, šaty, tašky a gumičky do vlasov. Charita plánuje tento rok podporiť ďalších 50 žien bez vzdelania, ktoré sa chcú postarať o svoje deti.

Ako sa zapojiť

„Prežiť pôst zmysluplne a dobrovoľne si vybrať čoho sa vzdáme v prospech ľudí v núdzi je úžasná výzva. Pôstna krabička nám v tom môže pomôcť. Vzdajme sa kávy, sladkého či fajčenia na najbližších 40 dní a vložme svoj dar do krabičky a zároveň do pomoci v Afrike,“ pozýva k zapojeniu sa Ján Košta, koordinátor zbierky. Po skončení pôstneho obdobia prosí SKCH o zaslanie darov z Pôstnej krabičky na účet verejnej zbierky: SK03 1100 0000 0029 4446 3095. Vďaka štedrým darcom tak bude môcť SKCH spolu s lokálnymi partnermi pomáhať núdznym v Afrike počas celého roka.

Dlhodobá pomoc SKCH v Afrike

Charita v Ugande dlhodobo podporuje centrum Gift of Love pre 55 HIV pozitívnych detí, škôlku pre 100 chudobných detí v dedinke Unna a remeselné kurzy pre 60 mladých žien a mužov v Dielni sv. Jozefa, kde sa vyučila aj Grace. Tento rok chce SKCH rozbehnúť kuchársky a kadernícky kurz a obnoviť podporu 70 drobných farmárov v pestovaní lokálnych plodín. V Rwande SKCH podporuje vzdelávanie 120 chudobných škôlkarov v Kultúrnom centre sv. Vincenta Pallotti v Kibeho, kde sa doučuje rovnaké množstvo školákov. 80 detí so zdravotným znevýhodnením z dedinky Mashyuza má vďaka podpore zo Slovenska prístup k rehabilitáciám, fyzioterapii či nevyhnutným operáciám. Mnohé sa už vďaka tomu postavili na vlastné nohy.