Aktuality

Čo máme nové?

Charita prijala 16 sirôt s HIV do svojho centra v Ugande

pridal: charita | dátum: 26. marca 2022 | kategória: Uganda

Po návrate 7 detí k svojim príbuzným sa nám v centre Gift of Love uvoľnili kapacity na pomoc ďalším HIV pozitívnym deťom z okolia mesta Adjumani. Vybrali sme 16 najzraniteľnejších – 6 chlapcov a 10 dievčat. Centrum im poskytne výživnú stravu, dohľad nad pravidelným užívaním liekov, čas na kamarátstva, rozvoj talentov a kľudový režim. Financujeme ho zo zbierky Pôstna krabička. V tomto čase ho môžete podporiť.

„Nové deti prišli len s oblečením, ktoré mali na sebe. Všetky sú siroty alebo polosiroty.“ opisuje nástup detí dobrovoľník Ľudovít Haizer, ktorí v centre Gift of Love pôsobil celý rok. Medzi novoprijatými deťmi je aj druháčka Rosemary. Má už 11 rokov a krátko po maminej smrti jej ocko prišiel o zrak. Pridala sa k päťdesiatke detí, ktoré v centre našli náhradný domov s prístupom k liečbe, vzdelaniu a pravidelnej strave. „Je veľmi pracovitá, rada si perie oblečenie, upratuje a nosí vodu do dievčenskej ubytovne,“ dodáva dobrovoľník Ľudo. Spolu s dobrovoľníčkou Petrou opísali príchod detí v livestreame Krabička LIVE na FB Charita v Afrike.

Vytvorte dôstojné podmienky 16 novým deťom v centre. Už za 10 € získajú oblečenie ušité v Ugande.

Chcem podporiť 

Flavia začala opäť snívať

Ďalším dievčaťom, ktoré sme v centre privítali je Flavia. Jej zomrel ocko a mamina je alkoholička. Dlho držala nad ňou ochrannú ruku jej starká, no tá nedávno zomrela. Naši sociálni pracovníci sa na vlastné oči presvedčili, že tu je potreba pomôcť. „Najprv sa Flavia skamarátila s novými deťmi, ktoré do centra prišli spolu s ňou. Bolo to asi aj tým, že veľa vecí bolo pre nich nových a museli si prechádzať týmito zmenami spoločne,“ objasňuje Ľudo, ktorý sa len nedávno vrátil na Slovensko. Skoré ranné vstávanie, branie liekov, nová základná škola v Unne, povinnosti pri upratovaní, pravidelné modlitby a ešte aj večerné učenie. Keby ste sa jej spýtali čím chce byť, každý týždeň niečím iným, ošetrovateľkou, pilotkou, znovu začala snívať o svojej budúcnosti z čoho sa veľmi tešíme!

To platí aj o Anne Alum, ktorá v centre býva už 9 rokov. Bola v rovnakej pozícií – bez rodičov, v novom prostredí a s podlomeným zdravím. Dnes žije bez strachu o svoju budúcnosť a túži sa stať lekárkou. Nájdete ju aj na tohtoročnej Pôstnej krabičke. Annin životný príbeh si môžete pozrieť na obrazovkách TV LUX v piatok 8.4.2022 o 17:25 vo filme Príbehy z krabičky.