Aktuality

Čo máme nové?

Flavia k nám prišla po smrti starej mamy

pridal: charita | dátum: 30. marca 2022 | kategória: Uganda

Do centra Gift of Love v Ugande, ktoré prevádzkuje Slovenská katolícka charita už skoro 10 rokov sme prijali 16 nových detí. Všetky majú HIV a prišli buď o jedného alebo oboch rodičov. Medzi nimi je aj druháčka Flavia Lekuru. Ako sa k nám dostala? Prečítajte si jej príbeh.

„Okrem toho, že sa malá Flavia narodila s HIV, bol v jej rodine veľký problém s alkoholom, nielen u otca ale aj u jej mamy. Po ockovej smrti sa o Flaviu a jej sestru Concy mama nedokázala postarať. Preto Flaviu vychovávala stará mama a sestra išla k iným príbuzným.“ opisuje život Flaviinej rodiny dobrovoľník Ľudo Haizer, ktorý v centre Gift of Love pri meste Adjumani pôsobil 1 rok.

U starkej sa Flavii veľmi páčilo, mohla chodiť do školy, ale počas druhého ročníka starká zomrela. Vrátila sa teda k mame, no tá ju kvôli práci nechávala častokrát doma samú a to viedlo k nepravidelnému stravovaniu, vynechávaniu v škole a k zhoršeniu zdravotného stavu. Naši sociálni pracovníci, ktorí v okolí Adjumani monitorujú okolo 620 detí z projektu Adopcia na diaľku® vedeli, že je najvyšší čas pomôcť a s mamou dohodli jej nástup k nám.

Prvé dni v centre Gift of Love

Najprv sa Flavia skamarátila s novými deťmi, ktoré do centra prišli spolu s ňou. Jej najlepšia kamoška sa volá Patricia. Predsalen bolo veľa vecí nových a prechádzať zmenami spoločne je prirodzené. „Rýchlo sa nastavila sa na skoré ranné vstávanie, branie liekov, novú základnú školu v Unne, povinnosti pri upratovaní, pravidelné modlitby a večerné učenie.“ opisuje Flaviine prvé dni v centre dobrovoľník Ľudo. 

Čo má Flavia najradšej?

V centre našla Flavia bezpečné prostredie, zdravotne sa dáva doporiadku a chutí jej čo navaria naše pani kuchárky. „Veľmi rada tiež perie a nosí vodu v bandaskách do dievčenskej ubytovne. Všetko robí s úsmevom.“ dodáva dobrovoľník Ľudo.

V škole sa jej páčia hodiny matematiky a anglického jazyka. V tom sa musí aj najviac zlepšiť, aby sa dokázala v budúcnosti vzdelávať. Vyučovanie v Ugande je totiž od 3. ročníka len po anglicky. Veríme, že sa jej u nás bude páčiť aj naďalej. Môžete k tomu prispieť cez Pôstnu krabičku.

?Flavia prišla do centra len s oblečením, ktoré mala na sebe. Už za vašich 10€ získa 1 dieťa nové oblečenie ušité v Ugande.

Chcem podporiť