Aktuality

Čo máme nové?

Honorine nastúpila do školy pripravená

pridal: charita | dátum: 15. februára 2021 | kategória: Pôstna krabička

Bolo to v roku 2016, keď 4-ročná Honorine prišla do novootvoreného Kultúrneho centra sv. Vincenta Pallotti v Kibeho. Jej mamina poprosila dobrovoľníčky Slovenskej katolíckej charity, aby ju prijali za žiačku. Podarilo sa! Bola jednou z úplne prvých. V centre trávila každé doobedie a vďaka jej učiteľke Alice a darcom Pôstnej krabičky je z nej veľká druháčka, ktorej sen je pomáhať tak ako pomohli jej. Spoznajte ju cez fotografie.

Škôlkárske časy

Poznáte to. Na začiatku je v škôlke trochu plaču, neskôr ho však nahradí úsmev, nové objavy, vedomosti, zručnosti a kamarátstva. Pozrite, čo všetko sa Honorine naučila a získala vďaka štedrosti Slovákov.

Celým menom sa volá Honorine Izibyose. Jej priezvisko by sa dalo preložiť ako „tá, čo všetko vie.“ Výstižnejšie meno by ste pre ňu ani nenašli, pretože je naozajstným vševedkom. Rýchlo sa učí, veľa si pamätá – a čo je najdôležitejšie, rada pomáha! Takto ju dobrovoľníčka Zuzka učila vysloviť tritisíctristotridsaťtri po slovensky.

Okrem takýchto špecialít robila úplne normálne veci. Postupne sa osmeľovala, veľmi rada tancovala, kreslila a učila sa. Škôlkári v Rwande sa musia naučiť aj písať, tak sa do toho vrhla rovno pri tabuli.

Toho času ešte centrum sídlilo v menšej žltej budove. Deti si mohli na Jánošíka, familiárny názov starej budovy centra, otlačiť svoje malé rúčky. Spolu s Honorine sme to boli skontrolovať.

Druháčka na ZŠ

Doma to stále nemá jednoduché. Žije s mamou a dvoma sestrami. Jej nevlastný ocko je na vozíku a Honorine často pomáha v ich malom obchodíku či s domácimi prácami. V súčasnosti je druháčka na základnej škole sv. Pavla v Kibeho a je najlepšia z celej triedy!

Mať vyhradený čas na zopakovanie si učiva je v Rwande vzácnosť. Do novej priestrannej budovy centra chodieva každú sobotu. Všetko si prejde, zahrá sa s kamarátmi a pomôže spolužiakom. Spolu s ostatnými sa Honorine, v ružovej mikine, po skončení programu pomodlí.

Centrum existuje vďaka podpore mnohých ľudí zo Slovenska. Pridajte sa a pomôžte ďalším deťom pripraviť sa na nástup do školy. Imana iguhe umugisha – Nech vám Boh žehná.