Aktuality

Čo máme nové?

V charitnej dielni v Ugande sa vyučili ďalší tesári a krajčírky

pridal: charita | dátum: 29. júna 2021 | kategória: Uganda

Dokážu ušiť šaty, sukňu alebo tašku, vyrobiť stoličku, skriňu a postaviť strechu. To všetko sa naučili mladí v Ugande pod obdorným vedením cez projekt Startup Kids, vďaka ktorému im okrem diplomu a skúseností nechýbajú nástroje a materiál na rozbehnutie vlastného podnikania.

Charita už 10 rokov vytvára príležitostí na dôstojný život pre deti, mladých a chudobných v Ugande. Remeselné dielne postavila v Unne pri Centre Gift of Love ako ponuku pre tých, ktorí z rozličných dôvodov nedokončili školu. Medzi úspešných absolventov spred 2 rokov patrí aj Godfrey. Pracuje na stavbe striech po celej krajine a vďaka remeslu dokáže finančne podporovať svoju rodinu. V tomto roku ho nasledovalo 21 ďalších. Vyučiť sa mohli vďaka štedrosti darcov zbierky Pôstna krabička. Pre absolventov prichystali miestni pracovníci záverečný ceremoniál.

Získať diplom vyžaduje námahu

Piatok 30. apríla približuje Ľudo Haizer, dobrovoľník v Centre Gift of Love: „Celá ceremónia sa začala spoločným kmeňovým tancom, ktorý si dievčatá, krajčírky, pripravili. Pokračovala sériou príhovorov, kde sa vystriedali hádam všetci, ktorí boli do tohto projektu zainteresovaní.“ V Ugande je to zvykom a často sa príhovory tlmočia do ďalších kmeňových jazykov, aby rozumeli všetci prítomní. „Odzneli slová pochvaly a povzbudenia do ďalšej práce, ktorá keď je robená so srdcom, má zlaté dno. V príhovore študentov ako aj ich rodičov boli úprimné slová vďaky. Pretože dostať možnosť štúdia v Ugande stále nie je samozrejmosťou.“ dodáva Ľudo.

Krajčírsky kurz vedie šikovná krajčírka Klára a končilo 9 študentiek. Tesársku dielňu pod vedením skúseného Christophera opustilo až 12 nádejných tesárov. Oba kurzy trvajú bežne jeden rok. Nádejní tesári počas neho vyrábajú nábytok do centra a charitnej škôlky, chodievajú aj na zákazky do blízkeho okolia. Krajčírky majú možnosť zdokonaliť sa v rôznych spôsoboch strihov, šili napr. rúška a školské uniformy.

Diplomy, nástroje a materiály na rozbehnutie podnikania prijali z rúk Martina Vitteka, vedúceho misie v Ugande: „Úprimná radosť sršala nielen z absolventov, ktorí si zaslúžený diplom veľmi vážili, ale aj s ich rodinných príslušníkov. Pripravili sme im aj startup balíčky. A teda nebolo toho vôbec málo.“

Zoznam odovzdaných nástrojov a materiálov

Tesári: hoblíky, rôzne druhy tesárskych zverákov, kladivo, ručné pílky, zvinovací meter, ručný vrták, sada dlát, oslička, uholník a nožnice.

Krajčírky: šijací stroj, látka Kitenge (typická tkanina východnej Afriky), látky z bavlny, nožnice, nite a olej pre šijací stroj.

Slovenská katolícka charita verí, že poctivou prácou si nájdu absolventi dostatok spokojných zákazníkov a ich rodiny pocítia ich podporu. Chopili sa šance a pilne študovali, aby sa dostali tam kde sú. Ak chcete, tu môžete podporiť štúdium ďalších mladých krajčírok a tesárov.

—————————–
Dielne fungujú vďaka darcom Pôstnej krabičky už 5 rokov. Zakúpenie pracovných nástrojov podporil aj charitný projekt Adopcia na diaľku®.