Aktuality

Čo máme nové?

Zaži pôstne obdobie s Charitou. Pôstna krabička pre Afriku po novom aj v aplikácii.

pridal: charita | dátum: 6. marca 2019 | kategória: Pôstna krabička

Pôstna krabička pre Afriku je opäť tu. Už ôsmy raz spúšťame na popolcovú stredu celonárodnú zbierku Pôstna krabička pre Afriku. Vďaka nej rok čo rok úspešne financujeme starostlivosť a vzdelávanie chudobných detí v subsaharskej Afrike. Tento rok sme si pre Vás pripravili niečo navyše – aplikáciu Pôstna krabička pre Afriku. Hravou formou v nej môžete pomôcť deťom a mládeži v Ugande či Rwande a vidieť ako vyzerá bežný deň afrického dieťaťa v našich centrách.

Na malej zelenej papierovej Pôstnej krabičke pre Afriku 2019 je vyobrazené sedemročné černošské dievčatko. Mukamisha, tvár tohtoročnej kampane má za sebou skutočne ťažký životný príbeh. Rodičia ju opustili ako malé bábätko, neskôr sa  o ňu  starala babička a po jej smrti si Mukamishu k sebe vzala žena, ktorá vypomáhala v Kultúrnom centre sv. Vincenta Pallotti v mestečku Kibeho. Centrum na juhu Rwandy, v ktorom Mukamisha navštevovala materskú školu, prevádzkuje Slovenská katolícka charita. „SKCH má v Afrike dva projekty, v štátoch Rwanda a Uganda. V obidvoch projektoch sú cieľovou skupinou pomoci práve deti, ktoré pochádzajú z nejakých znevýhodnených spoločenských štruktúr. Sú znevýhodnené chudobou alebo zdravotne, majú vírus HIV. Prostredníctvom financií vyzbieraných v Pôstnej krabičke pre Afriku, majú tieto deti zabezpečenú stravu, ubytovanie, podporu v škole, vzdelávanie a záujmovú činnosť,“ vysvetľuje význam pomoci generálny sekretár SKCH Erich Hulman.

V Kultúrnom centre sv. Vincenta Pallotti učíme malých škôlkarov písať, počítať, tancovať a hygiene.

SKCH šíri medzi Slovákmi myšlienku solidarity a pomoci v predveľkonočnom pôstnom období už po ôsmy raz. Záujemcom Charita tento rok po celom Slovensku rozdistribuovala 40 000 Pôstnych krabičiek. „Niečo si odopriem, jednu kávu, cigarety, jeden krémeš v nedeľu a tú sumu, ktorú by som minul na svoje potešenie, dám do Pôstnej krabičky. Je to naozaj fyzicky krabička, kde sa peniaze dajú vložiť. To čo si odopriem, na konci pôstu spočítam  a pošlem,“ dopĺňa Erich Hulman.

Po prvýkrát prichádza SKCH v kampani aj s aplikáciou pre mobilné zariadenia. „Aplikáciu Pôstna krabička pre Afriku spúšťame v pondelok 11.marca. Ľudia si ju budú môcť stiahnuť aj na Google play aj na App store. Veľmi sa tešíme, je to úplne nová vec, do ktorej ideme a veríme, že ľudia budú tak vidieť omnoho viac do života detí či už v Ugande alebo v Rwande,“ vysvetľuje Ján Košta z oddelenia komunikácie a PR SKCH. Hravou formou, cez videá natočené dobrovoľníkmi Charity priamo v  teréne, uvidíte naháňačku detí a kohútika, aké lieky musia užívať deti choré na HIV či doučovanie angličtiny s dobrovoľníkmi.

Dobrovoľníci sa spolu s pani kuchárkami v Centre Nepoškvrneného Srdca Panny Márie snažia, aby deti mali pravidelnú stravu.

Celoslovenská zbierka Pôstna krabička pre Afriku 2019 trvá až do konca kalendárneho roka. Používanie aplikácie tiež nie je obmedzené len na predveľkonočné obdobie.

Pôstny dar môžete zaslať formou poštovej poukážky na účet Slovenskej katolíckej charity alebo priamo bankovým prevodom na účet v OTP Banke. IBAN: SK74 5200 0000 0000 1635 2051 VS 221 alebo môžete zbierku podporiť aj zaslaním darcovskej SMS v tvare DMS (medzera) AFRIKA na tel. číslo 877.

Viac informácii o Pôstnej krabičke pre Afriku 2019 nájdete na www.postnakrabicka.sk.

Cena DMS je 2€ v sieti operátorov O2, Orange a Telekom. Slovenská katolícka charita z nej dostane 96%. Zbierka je registrovaná MV SR a realizovaná prostredníctvom DMS systému, ktorý spravuje Fórum donorov.