Aktuality

Čo máme nové?

Čo ma čakalo pred vycestovaním do Ugandy?

pridal: charita | dátum: 16. januára 2023 | kategória: Dobrovoľníci

Vybrali ma ako dobrovoľníka do zahraničia, konkrétne moja cieľová destinácia je Centrum Gift of Love, ktoré sa nachádza v Ugande. Toto centrum navštevuje 55 HIV pozitívnych detí, ktorým sa počas školského roka dostáva zdravotná starostlivosť, pravidelná strava, hygiena, vzdelávanie spojené s poobedným doučovaním, ale i voľnočasové aktivity.  S týmto je samozrejme spojených mnoho nezodpovedaných otázok.

Užitočné rady od bývalých dobrovoľníkov

Určite každý, kto by bol na mojom mieste, by si zháňal informácie o krajine, regióne, o centre, ale i o veciach, ktoré sú potrebné na zvládnutie 6–mesačnej misie. Ja nie som výnimka a vďaka ochotným dobrovoľníkom, ktorí v minulosti navštívili toto centrum, som dostal užitočné rady. Čo sa týka praktických vecí, najväčší dôraz kladiem na doklady, písomnosti ako sú víza, letenka, očkovanie a pod. Nemožno zabudnúť ani na veci spojené s prácou. Vzhľadom na počasie, oblečenie riešim vo forme letnej verzie. Dobrou radou je zbaliť si základné veci aspoň na tri dni do príručnej batožiny, pre prípad straty ostatných kufrov. Dobré je zobrať si so sebou repelenty, keďže komáre nikdy nespia a sú tichou hrozbou. Najlepšou ochranou je prevencia, netreba zabudnúť ani na to. Určite sa pri množstve povinností nájde niečo, čo ostane doma. Avšak pokiaľ má človek doklady, peniaze a správne nastavenú myseľ, dá sa bez veľa vecí prežiť. Človeka asi najviac zo všetkého zaujímajú odpovede na otázky ohľadom: cestovania, dĺžky, podmienok, miesta bývania (izba, hygienické zariadenie, strava, počasie, hrozby v podobe hmyzu a iných príšer), pracovnej náplne a pracovných povinností, komunikácie s domácimi a pod.

Hľadáme nových dobrovoľníkov na projekty v Ugande a Rwande.
Deti a mladí zo subsaharskej Afriky vás radi privítajú medzi sebou na 6 alebo 12 mesiacov.

Čo nesmiem zabudnúť ja? 

Jedna z veľmi dôležitých vecí je, keď si človek spomenie, že posledný platný pas mal asi tak pred 15 rokmi. Takže treba si prelistovať cestovné doklady a ich platnosti. Okrem dôležitých formálnych vecí, ako doklady, mojim spolucestovateľom budú určite sladkosti. Keďže v Ugande nie je moc takýchto sladkostí, človek, ktorý potrebuje pravidelný prísun cukrov, určite na tieto veci nemôže zabudnúť.  Rovnako, niektoré potraviny, ktoré má človek v obľube a tam nie sú dostupné. Nie som náročný typ, ktorý neprežije bez určitých vecí. Čiže, niečo extra podstatné a dôležité si neberiem. Možno nejaký malý talizman, príp. malá spomienka na rodinu, krajinu, dedinu a pod. Taký malý kúsok domova.

Čo sa vo mne pred odchodom odohráva? 

Každá práca ďalej od domova, prípadne odchod alebo odlúčenie na dlhší čas je ťažké. Človek môže byť akokoľvek vnútorne silný, na niektoré veci sa však nevie pripraviť. Na jednej strane sa v mojom vnútri odohráva radosť, pozitívne očakávanie, túžba zanechať keď len minimálnu stopu v novom prostredí, byť nápomocní ľuďom s ťažkým životným osudom. Na strane druhej, obavy sú na mieste. Dlhá cesta na ďaleký kontinent, nová krajina, kultúra, jazyk, mentalita ľudí. Obava, či 6 mesiacov zvládnem v novom prostredí, s novými pracovnými povinnosťami, ale i či budem zvládať pridelené úlohy. Pracoval som vo viacerých oblastiach, v mnohých ako nováčik bez skúsenosti, avšak s odstupom času môžem povedať, že dané pracovné povinnosti som vždy zvládol. Pevne verím, že aj v tejto novej dobrodružnej misii obstojím, zvládnem všetko k spokojnosti a najmä budem prínosom pre ľudí, ktorí moju pomoc budú potrebovať.

Odlietam, tak držte palce

Marek Stanko