Aktuality

Čo máme nové?

Mladé krajčírky ušili viac ako 30 000 rúšok pre utečencov

pridal: charita | dátum: 19. augusta 2020 | kategória: Utečenci z Južného Sudánu

Pred rokom nemali remeslo, ktoré by im zabezpečilo prácu a prostriedky na živobytie. Dnes vďaka finančnej podpore od SlovakAid vedia šiť a snažia sa používať túto zručnosť naplno.

Ide o 20 mladých žien z Južného Sudánu, ktoré žijú v utečeneckom tábore Pagirinya na severe Ugandy. Stále hľadajú nové zákazky a prednedávnom sa zapojili do objednávky pre UNHCR na rúška pre miestnych utečencov. Máme veľkú radosť, že dary a talenty týchto žien pomáhajú v regióne, kde žijú. Ušiť cez 30 000 rúšok je náročné a zvládli to na výbornú.

Za krajčírky sa mladé utečenkyne vyučili vďaka spolupráci Slovenskej katolíckej charity a lokálneho partnera Caritas Gulu. V rámci tohto projektu vyučíme dokopy 120 stolárov, kaderníčiek, murárov, krajčírok, kuchárov a obrábačov kovov.

Projekt je realizovaný vďaka finančnej podpore Slovenskej agentrúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu – SlovakAid.

Súčasná situácia je zložitá

Od januára do mája 2020 mal podľa pôvodného harmonogramu prebiehať kadernícky a murársky kurz. Kurzy začali podľa plánu, ale pre pandémiu koronavírusu sú od marca zatvorené všetky vzdelávacie inštitúcie v Ugande. Študenti týchto kurzov sa tak vrátili do utečeneckého tábora. Stále nie je jasné, kedy sa študenti budú môcť vrátiť do Atiac technical school, kde prebieha odborný výcvik. Do utečeneckého tábora Pagarynia sme preto ako reakciu na koronavírus dodali hygienické pomôcky.

Podporiť rozvojové projekty Slovenskej katolíckej charity v Afrike môžete príspevkom na účet verejnej zbierky Pôstna krabička
IBAN SK74 5200 0000 0000 1635 2051, variabilný symbol 221