Aktuality

Čo máme nové?

Do centra v Kibeho nastúpilo 44 nových škôlkarov

pridal: charita | dátum: 2. novembra 2021 | kategória: Rwanda

Vďaka štedrosti darcov zbierky Pôstna krabička získajú prístup ku vzdelaniu, pravidelnú stravu a priestor na osvojenie si hygienických návykov. Dokopy navštevuje Kultúrne centrum sv. Vincenta Pallotti už 116 detí z chudobných rodín. Spolu s nimi vám ďakujeme. Pozrite sa, ako novým deťom prebehol ich prvý škôlkarsky deň.

Prvý deň

„Našli sa aj deti, ktoré prišli úplne samé. Tak sa tešili do centra,“ opisuje príchod nových detí dobrovoľník zo Slovenska, Erik. Spolu s manželkou Karin pomáhajú s fungovaním centra, ktoré je celé prispôsobené našim malinkým. Spolu s učiteľkami nechali deti pohojdať sa, vybehať, zoznámiť sa s prostredím a kamarátmi. „Každý dostal porciu zdravej stravy, ktorú už mohli konzumovať na nových lavičkách od miestneho stolára,“ dodáva Erik. Poobede dali deťom do rúk papierik s informáciou pre rodičov, aby sa dostavili v piatok na rodičovské stretnutie a spoločnú svätú omšu. Na začiatok žiadna veda. Času bude dostatok.

Deti získali unfirmu a ďalšie oblečenie

Každé dieťa, ktoré sme prijali do centra sme aj obliekli do novučičkej uniformy, ktoré im ušili miestne ženy v spolupráci s učiteľkou z centra. Dievčatá Odrey Desange a Marie Louise ich získali tiež. Obe majú 4 roky. Predtým, ako nastúpili do Kultúrneho centra sa nepoznali. Teraz sú veľmi dobré kamarátky a sú šťastné, že majú pekné oblečenie, chutnú stravu a miesto na učenie. „Keď vidíme našich kamarátov oblečených v červených uniformách, tak my si v tej našej zelenej pripadáme najkrajšie,“ povedali nám dievčatá. Vďaka patrí ich rodičom, ktorí zaplatili alebo si odpracovali polovicu uniformy. Takú istú možnosť majú aj v prípade ďalšieho oblečenia.

Rodičovské združenie

V piatok sa všetci stretli v hale, kde Karin s učiteľkou Alice odprezentovali novým rodičom naše očakávania pre spoluprácu s centrom. Taktiež ich informovali o možnosti potravinovej pomoci, získania oblečenia, topánok a pršiplášťov za pomoc v centre. Po rodičovskom združení sa všetci presunuli do hlavného kostola v Kibeho, kde páter Gatete odslúžil svätú omšu. „Viete si predstaviť sv. omšu so 116 deťmi a nie menej rodičmi? Niektorí z nich boli v kostole prvý krát vôbec. No, zvládli sme to, žasne Erik. Po omši na všetkých čakal tím kuchárov s čerstvými amandazi(podobné našim šiškám). Chutná mlsnota zakončila spoločné stretnutie a všetci sa rozišli do svojich domčekov. Vďaka vám bude týchto stretnutí ešte neúrekom.

Podporte činnosť Kultúrneho centra sv. Vincenta Pallotti, v ktorom pripravujeme chudobné deti na nástup do školy.

Darovať teraz