Aktuality

Čo máme nové?

Z chudobných rodín sme vybrali 40 nových škôlkarov

pridal: charita | dátum: 24. septembra 2022 | kategória: Rwanda

Vďaka vašim darom do Pôstnej krabičky? nastúpia do školy pripravené ďalšie deti z Kibeho a okolia. Učiteľky Alice, Beatha a dobrovoľníci Mária a Marek ich vybrali z 200 detí, ktoré mali záujem.

V dvoch skupinách osobne navštívili každú rodinu, ktorá sa dostala do užšieho výberu. V Kultúrnom centre sv. Vincenta Pallotti tak máme novú radosť a niekedy aj plač. „Jeden z najťažších rokov na výber detí,“ povedala dlhoročná učiteľka nášho centra Alice, ktorá za tie roky nazbierala mnohé skúsenosti.

„V strede dediny sme si vytvorili stanovište, ku ktorému postupne začínali prichádzať rodičia a starí rodičia alebo iní príbuzní so žiadosťou o prijatie ich detí do centra. Učiteľky a my dobrovoľníci sme s nimi vyplnili žiadosť, ktorú sme následne zaevidovali,“ opisujú náborový proces charitní dobrovoľníci.

Okrem sociálnej, ekonomickej a rodinnej situácie pri výbere zvážili aj prístup rodičov či príbuzných, s ktorými máme spoločný záujem – vzdelávanie a výchova ich dieťaťa.

Zapísať sa prišli aj takéto poklady:

? Dievčatko bez rodného listu priniesla zapísať susedka, ktorá sa o ňu stará. Matka rodinu opustila, otec je zdravotne nespôsobilý sa starať o dievčatko. Dievčatko je v súčasnosti podvyživené, špinavé, s roztrhaným oblečením, s parazitmi pod pokožkou. V našom centre dostane nové oblečenie, nové topánky a kvalitnú stravu.

? Stará mama prišla so svojou vnučkou, pretože matka aj otec neboli schopní sa o dievčatko starať. Starká sa o dievčatko stará dobre, ale jej zdravotný stav a vyšší vek ju prinútil sa viac zamýšľať nad budúcnosťou svojej vnučky a vie, že u nás tomu môže pomôcť.

? Prosíme vás o modlitby a veríme, že aj vďaka jej šikovnosti a úsiliu našich miestnych zamestnancov sa deti čoskoro naučia kresliť, čítať a písať.

?Poďte s nami na návštevu rodín, z ktorých sme vybrali nových škôlkarov.