Aktuality

Čo máme nové?

Veľká pomoc pre rodiny z okolia Kibeho

pridal: charita | dátum: 9. februára 2021 | kategória: Rwanda

Cez pandémiu koronavírusu podržali Slováci 183 rodín detí z Kultúrneho centra v rwandskom Kibeho. Potraviny, hygienické prostriedky a oblečenie mohli miestni pallotíni prerozdeliť do rodín vďaka darcom, ktorých k tomu vyzvali naše bývalé dobrovoľníčky Saška a Baška. Ako sa to podarilo?

Túžili pomôcť po návrate domov

Obe dobrovoľníčky sa vrátili na Slovensko ešte počas prvej vlny pandémie koronavírusu. Saška v kultúrnom centre strávila celý rok a Baška, ktorá ju vymenila, musela pre pandémiu rýchlo pricestovať naspäť. Dali sme hlavy dokopy a vymysleli projekt pomoci, cez ktorý budú v kontakte s deťmi. Baby vytvorili darovacie výzvy na darujme.sk, kde v krátkosti vysvetlili, ako pandémia a zákaz vychádzania ovplyvnili bežný život. Zároveň predstavili svoju túžbu pomôcť rodinám škôlkarov a školákov. Oslovili svojich priateľov a známych cez sociálne siete a už sa to spustilo. Priebežne ich informovali ako sa výzve darí, zdieľali svoje osobné zážitky a nakoniec im mohli poďakovať za krásnych 3122 €. Saška, Baška, parádny výsledok! Vyzbieranú sumu sme navýšili z darov Pôstnej krabičky a pustili sa do pomoci.

Pre potraviny vo vreciach si prišli 3-krát

Cieľ projektu: Materiálna a potravinová pomoc rodinám detí, ktoré navštevujú Kultúrne centrum sv. Vincenta Pallotti v Kibeho
Počet príjemcov pomoci: 183 rodín
Pomoc sumou: 6 000 €
Dátum: august – december 2020

Zarobiť si poctivou prácou na základné potraviny bolo pre rodiny skoro nemožné. Centrum muselo byť kvôli pandémií zatvorené, ale srdcia ľudí neboli. Na konci augusta, októbra a decembra sa tak trávnik pred ním premenil na distribučné centrum, kde si každá z rodín, ktorých dieťa navštevuje centrum, prišla po potravinovú podporu. Bežne to boli kukuričná múka, ryža, fazuľa, a cukor. Množstvo vždy záviselo od momentálnej potreby. „Pomohli ste v čase veľkej núdze zhoršenej pandémiou a lockdownom. Mnohokrát ďakujeme,“ vyjadril sa Fr. Gatete Jean Pierre, SAC, duchovný správca centra. Na zabezpečenie osobnej hygieny sme rodinám venovali mydlá. Kultúrne centrum sv. Vincenta Palloti, ktoré Slovenská katolícka charita podporuje od roku 2016, sa okrem predškolského vzdelávania venuje práve budovaniu hygienických návykov malých detí.

Po každej distribúcií navštívili dotknuté rodiny učiteľky z centra, aby skontrolovali ako sa im darí a či deťom niečo nechýba. Tak zistili, že deti mali bežne na sebe už potrhané a nenositeľné oblečenie. Aj tu je dôvod jasný – nízky príjem, z ktorého jednoducho nezostalo. Preto sme sa rozhodli na Silvestra zavolať deti s rodičmi opäť do centra, kde dostali nové tričko, každé dievča sukňu, chlapci krátke nohavice, a kto nemal, dostal aj spodné prádlo. Všetko oblečenie šili miestni z čoho sa veľmi tešíme. „V mene všetkých pracovníkov Kultúrneho centra sv. Vincenta Pallotti vám ďakujem za podporu pre chudobných z nášho okolia.“ Fr. Jean Pierre z rehole pallotínov..

Podporiť rodiny, ktoré si nemohli dopestovať dostatok jedla môžete cez zbierku Pôstna krabička alebo náš darcovský portál. Za 20€ ho budú mať na celý mesiac.