Rwanda

Všeobecne

  • Počet obyvateľov: 11,6 milióna
  • Hlavné mesto: Kigali
  • Rozloha: 26 338 km²
  • Hranice: s s Kongom na západe, Burundi na juhu, Tanzániou na východe a Ugandou na severe
  • Jazyky: francúžština, kinyarwanda, angličtina (od roku 2008)
  • Mena: rwandský frank (RWF), 1 EURO = cca 1000 RWF
  • Priemerná dĺžka života: 64 rokov
  • HDP: 8,096 mld USD

Geografia

Rwanda je malá vnútrozemská krajina, ktorú vďaka jej hornatému, ale úrodnému terénu zvyknú nazývať Krajina tisícich kopcov. Všade navôkol sú vrchy s miernymi svahmi, ktoré rozčleňujú hlboké zárezy riečnych údolí. Priemerná nadmorská výška sa pohybuje v rozmedzí od 1 400 do 1 800 m n. m., vplyvom čoho sú aj teplotné pomery miernejšie. V Kigali zvykne byť v období sucha okolo 30 °C, v Kibeho okolo 25 °C.

V krajine sa strieda obdobie sucha a dažďov. Dlhé obdobie sucha trvá približne od mája (resp. polovice mája) do polovice septembra (resp. začiatku októbra), krátke zase od polovice decembra do začiatku februára. Vtedy nie je výnimkou, že neprší aj niekoľko týždňov. 

Na juhozápade Rwandy sa nachádza dažďový prales Nyungwe – národný park, ktorý je jedným z najväčších zostávajúcich vysokohorských dažďových pralesov v Afrike. Stačí aj presun autobusom naprieč parkom a popri ceste možno vidieť mačiaky. V Nyungwe naprší 1 800 až 2 500 mm zrážok ročne. 

Na západe delí Rwandu od Konga jazero Kivu. Prieskumy ukázali, že voda v ňom uväznila asi 300 kilometrov kubických oxidu uhličitého a 60 kilometrov kubických metánu. Takéto jazerá sú na svete len tri. Jedovatý plyn je pod tzv. biozónou, ktorá je 60 metrov pod hladinou, vrstvu môžu narušiť napríklad geologické alebo vulkanické zmeny. Oxid uhličitý by potom pravdepodobne otrávil ľudí v okolí jazera. Zatiaľ sa však miestni ničoho takého neobávajú, o čom svedčia aj hlúčiky kúpajúcich sa v jazere, a taktiež rybári, ktorí so svojimi plťkami vždy podvečer vyrážajú na jazero, hoci v Kivu nežije veľa rýb.

Na východe krajiny sa rozprestiera národný park Akagera so zebrami, žirafami či slonmi, ktorý z druhej strany zase ohraničuje Tanzánia. Rwanda je ale známa hlavne ako krajina horských goríl. Tie žijú v pohorí sopečného pôvodu – národnom parku Virunga. Pohorie tvorí osem veľkých vulkánov, z čoho dve sú stále aktívne (Nyiragongo a Nyarumagira na území Konga). 

Najvyšší bod Rwandy je hora Karisimbi (4 507 m) vo Virunge a najnižší rieka Rusizi (950 m), ktorá delí Rwandu od Konga.

V oblasti možno niekoľkokrát za rok cítiť slabé zemetrasenie, epicentrum je v okolitých krajinách. Obyvateľstvo v období dažďov môžu tiež ohrozovať zosuvy pôdy na severe krajiny.

Východ slnka sa v Rwande začína okolo 6.00 h a západ o 18.00 h. Celý proces je pomerne rýchly, takže o 19.00 h je už úplná tma.

Politika a obyvateľstvo

Obyvateľstvo Rwandy sa skladá z troch etnických skupín: 

Hutu (85 percent populácie, v minulosti sa živili prevažne roľníctvom, sú menší, zavalitejší, majú plné pery a široké nosy), 

Tutsi (14 percent populácie, živili sa najmä chovom dobytka, sú vysokí, štíhli, majú podlhovastú tvár, takmer vždy boli vládnucim etnikom v krajine, hoci sú v menšine), 

Batwa – pygmejovia (menej než 1 percento, pôvodní obyvatelia krajiny, vzrastom veľmi nízki, sú známi vďaka výrobe keramiky, žijú často vylúčení na okraji spoločnosti, bez dostatku úrodnej pôdy i svojich práv, Hutu a Tutsi na nich hľadia zhora, pretože sú málo gramotní a spravidla patria medzi najchudobnejších). 

Práve kvôli prvým dvom skupinám už dnes na Rwandu svet nepozerá ako na krajinu horských goríl, ale ako na krajinu, ktorá zažila genocídu. Od 7. apríla 1994 za sto dní zabila vládna armáda a milície z kmeňa Hutu asi 800-tisíc Tutsiov a umiernených Hutuov. Zahynulo asi 70 percent Tutsi v krajine. 

Rwanda si dnes neustále pripomína hrôzy genocídy, aby sa nič podobné v budúcnosti neopakovalo. V každom dištrikte (Rwanda sa delí na päť provincií – Est, Ouest, Nord, Sud a Kigali, ďalej na dištrikty a obce) je dnes zriadené pamätné miesto. Práve tam si ľudia každý rok chodia spomínať na svojich blízkych, ktorí počas genocídy zomreli a prebiehajú tam rôzne spomienkové podujatia, špeciálne v apríli. V Kigali tiež vzniklo múzeum genocídy.

Dnes sa všetci obyvatelia krajiny označujú ako Rwanďania.

Prvé povojnové prezidentské a parlamentné voľby sa konali v auguste a v septembri 2003. Prezidentom Rwandy je dnes Paul Kagame, ktorý počas genocídy velil tutsijským povstaleckým silám RPF (Rwandan Patriotic Front) a krviprelievanie vraj zastavil (existujú rôzne špekulácie). Do úradu nastúpil v roku 2000 po tom, čo Pasteur Bizimungu rezignoval. V roku 2010 a v roku 2017 obhájil svoje kreslo s veľkým počtom hlasov. Medzinárodní pozorovatelia, však predvolebnej kampani vyčítali represie voči opozičným kandidátom a vládnym kritikom. Vďaka zmene ústavy môže byť potenciálne prezidentom až do roku 2034. V krajine je Kagame všeobecne obľúbený, nie je výnimkou, že jeho portrét majú často ľudia ako pozadie na mobilnom telefóne. Na druhej strane, Kagame robí často politiku, ktorú kritizujú západné médiá a je skôr považovaný za diktátora ako demokrata.

Rwanda je jedna z najhustejšie obývaných krajín v Afrike, na ploche o polovicu menšej ako Slovensko žije dvakrát viac ľudí, ako u nás. Vyše 42 percent z nich pritom tvoria deti do 15 rokov.

Hospodárstvo

Rwanda zaznamenáva pokrok a ekonomické úspechy, priemerný zárobok Rwanďana na deň však stále nepresahuje ani 1 USD. Medzi ľuďmi v hlavnom meste a na vidieku je často značná finančná priepasť. 

Krajina má úrodnú pôdu a dobré klimatické podmienky na pestovanie kávy a čaju. Toho dokáže do Ruska, Veľkej Británie, Spojených Arabských Emirátov či Egyptu vyviezť ročne až 25-tisíc ton. Obyvatelia si vďaka úrodnej pôde dokážu dopestovať zeleninu, sladké zemiaky, fazuľu či banány. Väčšina z nich sa preto dokáže uživiť práve vďaka tomu. Poľnohospodárstvom sa zaoberá 90 percent populácie, 10 percent pracuje v oblasti priemyslu a v službách. 

Krajina je pretkaná hustou cestnou sieťou, avšak množstvo ciest je stále nespevnených (nespevnené sú napríklad aj cesty v okolí Kibeho, asfaltový povrch sa začína v meste Butare, ktoré je vzdialené od Kibeho vyše 30 kilometrov).

V Rwande sa každú poslednú sobotu v mesiaci koná tzv. umuganda. V čase od 8.00 do 12.00 h sa zatvoria obchody, neposkytujú služby, nejazdí verejná doprava. Každý Rwanďan vo veku od 18 do 65 rokov je vtedy totiž povinný vyjsť do ulíc a vykonávať nejakú verejnoprospešnú činnosť, napríklad opravovať cestu po dažďoch, vysádzať stromy a kvety či zbierať odpadky.

Náboženstvo

Rwanďania sú hlavne katolíci (56,9 percenta), potom protestanti (26 percent), adventisti (11,1 percenta) a moslimovia (4,6 percenta). Hoci islam má takéto malé zastúpenie, v dni moslimských náboženských sviatkov má voľno celá krajina.