Uganda

Všeobecne

Uganda vznikla z britského protektorátu v roku 1962. Keď totiž európske mocnosti obsadzovali Afriku, Briti našli v Ugande dobre fungujúce kráľovstvo, takže len začali využívať už existujúce štruktúry moci – v prípade Ugandy nešlo preto o klasickú kolóniu, v ktorej by jej riadenie bolo vykonávané cudzincami.

  • Počet obyvateľov: 40,8 milióna
  • Hlavné mesto: Kampala
  • Rozloha: 241 038 km²
  • Hranice: s s Južným Sudánom na severe, s Keňou na východe, s Demokratickou republikou Kongo na západe, s Rwandou na juhozápade a s Tanzániou na juhu
  • Jazyky: angličtina, swahilčina
  • Mena: ugandský šiling (UGX), 1 EURO = cca 4000 UGX
  • Priemerná dĺžka života: 56,3 rokov
  • HDP: 26,62 mld USD

Názov Ugandy je odvodený z názvu tradičného kráľovstva Buganda, ktorého súčasťou je južná časť krajiny vrátane hlavného mesta Kampala.  Uganda patrí medzi najmenej rozvinuté krajiny a preto sa  stále radí medzi rozvojové krajiny. Dlhé roky bola zmietaná občianskou vojnou. No posledné roky nehrozí žiadne nebezpečenstvo, ani na severe Ugandy.

Hospodárstvo

Nepokoje, ku ktorým dochádzalo v Ugande od 60. rokov ťažko poškodili hospodárstvo. V období stability v 90. rokoch sa začala ekonomická situácia zlepšovať, narušila ju však intervencia Ugandy v Kongu (1998). V poľnohospodárstve pracuje 80 % ľudí a sústreďuje sa v okolí Viktóriinho jazera. Na maloroľníckych statkoch pestujú formou naturálneho hospodárenia banány, proso a hľuzoviny. Na plantážach dopestovaná káva, bavlna, cukrová trstina a čaj. Chov hospodárskych zvierat prebieha na savanách v severnej časti krajiny. Na jazerách má význam rybolov. Nerastné suroviny sa ťažia v malom množstve (meď a iné rudy farebných kovov). Veľké zásoby vodnej energie sú nevyužité. W. Churchil nazval Ugandu perlou Afriky, pretože kedysi patrila medzi bohaté krajiny kontinentu. Miestnou menou je ugandský šiling (kurz je cca 4000 UGX = 1 EURO).

Podnebie

Podnebie je tropického charakteru s rozdielmi v distribúcii zrážok v rámci krajiny. Kým napríklad v Kampale môže pršať hocikedy počas roka, v Adjumani sú dve silné obdobia dažďov. Prvé začína koncom marca, so silnými dažďami počas apríla a postupne slabnúcimi dažďami v máji. Druhé obdobie dažďov začína v júli, s najsilnejšími dažďami v auguste a postupne slabnúcimi dažďami v septembri. Zvyšné mesiace sú suché. V dôsledku klimatických zmien sa však v posledných rokoch tieto obdobia často posúvajú.