Martin je nenápadný 65-ročný rezbár z Rwandy s 35-ročnou praxou. Navštívili sme jeho dielňu, kde spolu s kolegami vyrezáva sošky Panny Márie. Pred Vianocami prichádzame s možnosťou objednať si ich výrobky a podporiť tak charitné dielo v Afrike.
Ráno o deviatej nás pred domom rehole pallotínov v Gikonde čakal nenápadný postarší muž s pokorným výrazom
nielen tváre, ale aj tela. Prišiel nás pešo vyzdvihnúť, aby sme spoločne navštívili jeho dielňu. Nasadli sme do auta a so seminaristom Felixom sme sa viezli zopár minút ulicami hlavného mesta Kigali. Našim navigátorom bol spomínaný muž, menom Martin, a vďaka jeho inštrukciám sme sa dopravili na to správne miesto.
Ako to vyzerá v rezbárskej dielni
Voviedol nás do maličkého dvora, v ktorom sa nachádzali traja muži ponorení do práce. Iní stáli okolo, a len tak sledovali majstrov a následne nás vítali. Medzi nimi James, ktorí sa nám ihneď prihovoril. „Nemáme žiadny marketing, ľudia si o nás medzi sebou sami povedia,“ referuje a vzápätí dodáva, že má veľa práce. Potvrdila nám to i mladá Aimee, ktorá v práci s dlátom a kladivom za jej mužským kolegami v ničom nezaostáva.
Všetko čo vedia, sa naučili od Martina. Nemajú žiadnu špeciálnu umeleckú školu, ale rokmi praxe a túžbou tvoriť sa vypracovali na zručných umelcov. James nám na otázku, ako sa vlastne do Martinovej dielne dostal povedal: „Vedel som, že je rezbár, pretože býva kúsok odo mňa. Prišlo mi skvelé, čo robí. Chcel som to vedieť tiež, tak ma to naučil. Takto si môžem zarobiť peniaze spôsobom, ktorý mi robí radosť.“
Zaujímalo nás aký materiál používajú na tvorbu sošiek. Ide o drevo zo stromu, ktorý sa nazýva žakaranda mimózolistá. V Rwande ho vidieť na mnohých miestach a v určitých mesiacoch v roku sa pýši svojimi fialovými kvetmi. Keďže drevo je mäkké, je priam ako stvorené na to, aby z neho šikovné ruky rezbárov vytvárali svoje umelecké dielka. Sošky z Martinovej dielne nekončia iba u zákazníkov, ale občas zavítajú aj do miestnych malých galérií.
V čom Martin hľadá inšpriáciu
„Nápady mám jednoducho v hlave. Mám predstavu a tú prenesiem do dreva. Nemám problém však vytvoriť sošku podľa predlohy. Zákazník mi ukáže fotografiu a ja podľa nej vytvorím skulptúru.“ Pokračujeme v otázkach a pýtame sa, či je pre neho inšpiráciou aj Boh. „Jednoznačne. Boh je pre mňa veľmi dôležitý.“ Martin nám presvedčivým úsmevom dokazuje, že bez Boha by sa mu tažko tvorilo. Mnohé sochy, ktoré boli vyrobené jeho rukami znázorňujú napríklad Ježiša ukrižovaného na kríži, alebo Pannu Máriu z Kibeho. Pannu Máriu z Kibeho majú v úcte mnohí obyvatelia nielen Rwandy, ale aj Afriky a celého sveta. V roku 1994 sa zjavila trom vizionárkam a odvtedy inšpiruje mnohých umelcov, ako je napríklad aj Niyibizi Martin.
autorka: Karina Mihaldová, dobrovoľníčka SKCH v Rwande
Darujte blízkym ručne vyrezávaný darček z Afriky. Podporíte tým živobytie drobných remeselníkov a oceníte ich prácu.