Aktuality

Čo máme nové?

Masika: Na maláriu sa liečim 4x do roka

pridal: charita | dátum: 15. marca 2021 | kategória: Pôstna krabička

Je jednou z 50-ky detí, o ktorým sa venujeme v Centre Gift of Love na severe Ugandy. Pochádza z kmeňa Madi a chodí ešte len štvrtej triedy, hoci má už 14 rokov. Je radosť pozerať sa, ako v škole napreduje napriek okolnostiam a opakujúcej sa malárií. Mať ju tak často je pre jej organizmus ohrozením. Prečo? Viac prezradí Masika a vychovávateľ Godfrey.

Príchod do centra

Godfrey, ktorý pôsobí v centre pre HIV pozitívne deti od jeho začiatkov, si na Maskyn príchod spomína takto: „Bolo to pred 3 rokmi. Keď prišla, bola na tom zdravotne veľmi zle. Potrebovali sme jej čím skôr nastaviť liečbu HIV. Išli sme preto do nemocnice v Adjumani, kde jej spravili odbery. Tie poslali do laboratória v hlavnom meste Kampala, ktoré dokáže urobiť podrobný rozbor. Tam zistili presné hodnoty vírusu. Doktor jej predpísal lieky, ktoré bohuvďaka zabrali a vírus v tele tlmia. Dnes to je úplne iné dievča.“ Ako všetky deti s HIV aj ona potrebuje pravidelnú liečbu, výživnú stravu a kľudný režim. Mamu a otca už nemá a jej stará mama sa pre podlomené zdravie nedokázala o ňu postarať. Preto prišla k nám, kde jej zabezpečujeme všetko potrebné: jedlo, ubytovanie, školské pomôcky, voľnočasové aktivity a zdravotnú starostlivosť.

S maláriou sa do školy nechodí

Masika medzi ostatné deti zapadla bez problémov. Vďačí za to svojej priateľskej povahe. Spolu s ostatnými chodí 30 minút peši do Unna Primary School. Nejde iba vtedy, keď ochorie. Najčastejšie z dôvodu malárie. Masika o nej hovorí: „Na maláriu sa liečim 4x do roka. Mala som ju už aj tento rok. Najčastejšie príznaky sú horúčka, bolesť hlavy, kĺbov a zvracanie. Vezmú ma k lekárovi na vyšetrenie. Ten mi predpíše tabletky a pri horšom priebehu dostanem injekciu. Vrátime sa do centra, kde sa o mňa stará Sicily a Godfrey.“ U detí s HIV pôsobí málaria ako urýchľovač ochorenia. Tomu chceme v každom prípade zabrániť.

Ako sa chrániť?

Základnou výbavou je sieťka proti komárom, tzv. moskytiera, ktorú si deti natiahnu cez posteľ, keď spia. Maláriu totiž prenášajú samičky komára. Najčastejšie poletujú, keď sa stmieva a neskoro večer. Pred spaním si Masika skontroluje, či sa pri rozťahovaní sieťky do nej nezachytil komár a jej okraje zastrčí medzi rám postele a matrac. Večer deti nosievajú dlhý rukáv a dlhé nohavice. Tretím spôsobom prevencie je striekanie sa repelentom. Na malarické komáre sa používa extra silný. Ani to však nezaručuje 100%-nú ochranu.

Už za 10 € získa Masika lekárske ošetrenie a lieky na maláriu. Liečiť sa môže v prostredí, kde sa cíti prijatá a majú ju radi. Ohrozená nie je len ona. Prispejte na liečbu ďalších detí v Ugande.